PHP vs Ruby vs Python: 3 езика за програмиране
PHP е най-популярният скриптов език за WEB пространството.
PHP (Hypertext PreProcessor) е скриптов език за сървъри, създаден от Rasmus Lerdof, който представлява мощен инструмент за създаване на динамични и интерактивни уебсайтове. Той е бърз, гъвкав, широко разпространен скриптов език, за създаването на всичко от блог до най-динамичните и популярни уебсайтове в света.
Ако искате да научите PHP или WordPress може да се възползвате от курсовете на редица организации и фирми в България и по света.
Предимства на PHP
- Безплатен софтуер предоставен под лиценза на PHP
- Лесен за учене
- Осигурява обширна поддръжка на базата данни
- Предлага изобилие от активни разширения и изходни кодове
- Позволява екзекуция на кода в ограничени среди
- Предлага местно управление на сесията и разширено API
- Много добра алтернатива за конкуренти като ASP на Microsoft
- Може да се приложи при повечето уеб сървъри
- Работи на почти всяка операционна система и платформа
Недостатъци на PHP
- Неподходящ за направата на десктоп приложения
- Слаба активност при справяне с грешки
- Глобалната конфигурация на параметрите може да промени езиковата семантика, усложнявайки разгръщането и преносимостта.
- Обектите са CallByValue по подразбиране, което е противоположно на повечето езици и хваща много програмисти неподготвени.
- Счита се основно за по-малко надежден и сигурен, отколкото другите езици за програмиране.
Кой използва PHP?
- Zend
- Yahoo
- Facebook
- Google
- NASA
- W3C
Разпространение и употреба: Що се отнася до Wikipedia от януари 2013 PHP е инсталиран на повече от 240 милиона уебсайта (39% от тях пробни) и 2.1 милиона уеб сървъри.
Синтаксис: Един PHP скрипт започва с < ?php and ends with ?>. Подразбиращото разширение за PHP е „.php”. PHP файла съдържа обикновено HTML тагове и някакъв PHP скриптинг код.
<?php // PHP code goes here ?>
Python: Език за програмиране с общо предназначение
Python е широко разпространен и висококачествен дизайн за програмисти, с който те изявяват своите концепции в няколко реда код. Измислен е в края на 1980 г. и реализиран от Guido van Rossum. Кодът на Python прилича на псевдо код, както всички скриптови езици. Елегантният дизайн и законите за синтаксис на този език за програмиране, го правят изключително четлив, дори сред екипите от мулти-програмиращи разработчици. Той поддържа няколко начина за изграждане на структура и елементи за компютърни програми, включително и при програмиране, насочено към директен обект и функции.
Предимства на Python
- Бърз и лесен за учене
- Работи на няколко системи и платформи
- Четлив и организиран синтаксис
- Предлага бързо прототипиране и динамични семантични възможности
- Добра обществена поддръжка
- Лесно конструиране на приложения чрез тестване и импортване на сложни функции
- Многократно използване чрез внимателно приложени пакети и модули
- Задвижено обектно ориентирано програмиране
Недостатъци на Python
- Не помага на мултипроцесора/мултиядртото да работи много добре
- Малък брой разработчици на Python в сравнение с езици като Java
- Липса на подкрепяща търговска точка, дори и за проект с отворен код (въпреки че, тази ситуация постепенно се променя).
- Ограничен достъп до слоя с база данни
- Репутацията му е на по-бавен език, в сравнение с този на Java
Кой използва Python?
- Yahoo Map
- Zope Corporation
- Linux Weeekly News
- Shopzilla
- Ultraseek
Популярност: Според Wikipedia от 2008 г. Python се класира в топ 8 на най-използваните езици за програмиране в света, отчетен от TIOBE Programming Community Index. Той е третият най-известен език, чиито граматичен синтаксис не е базиран предимно на C, e.g. C++, C#, Objective-C, Java.
Синтаксис: Извикването на интерпретатор, без да преминем през скрипт файл като параметър, води до следния ред:
$ python
Python 2.4.3 (#1, Nov 11 2010, 13:34:43)
[GCC 4.1.2 20080704 (Red Hat 4.1.2-48)] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>
Писането на текст в дясно от прозореца за Python и натискането на Enter ще изведе текста така:
>>>print "Put some text here!";
Ruby: Интерпретиран, ориентиран към фините обекти език за програмиране
Езикът за програмиране Ruby тръгва с Ruby on Rails или просто казано на релси с отворен код, пълен framework за уеб приложения. Той е динамичен, императивен обектно-ориентиран език за програмиране, разработен от Юкихиро Мацумото в Япония. Той е бил повлиян от Perl, Eiffel и Smalltalk. Той има динамична система и управление на автоматичната памет.
Предимства на Ruby
- Отворен код
- Работи на няколко платформи
- Може да се вгражда в HTML
- Висококачествен език за програмиране
- Капсулиране на методи на данни в рамките на обекти
- Изчистено програмиране ориентирано към обектите
- Супер напреднали връзки и техники за манипулация на текст
- Лесно може да се свързва към DB2, MySQL, Oracle и Sybase
- Мащабируемите и големи програми написани на Ruby са лесни за поддръжка
- Имат изчистен и лесен синтаксис, който позволява на новият разработчик да научи Ruby много бързо и лесно.
- Способност за писане мултирезбовани приложения с едно просто API
- Предлага масивен напреднал клас
- В състояние да пише вътрешни библиотеки на Ruby или C
- Позволява „запазена дума“ да се използва като идентификатор за толкова дълго време, за колкото парсера възприеме
- По-добри допълнения за сигурност
- Има дебъгер
- Има гъвкав синтакс
- Мощно боравене с връзки
Недостатъци на Ruby
- Научаването е трудно
- Липсват информационни ресурси
- Бавно CPU, в сравнение с другите езици
- Разработването и ъпдейтите са бавни
Кой използва Ruby?
- Google Sketchup
- 37signals
- GitHub
- Shopify
- Indiegogo
- Basecamp
Популярност: Що се отнася до сайта на Ruby, този език се нареджа сред 10-те най-популярни езици за програмиране в света. Голяма част от неговата популярност се дължи на известността на софтуера написан с Ruby – уеб рамката Ruby on Rails.
Синтакс: Всички Ruby файлове имат разширения “.rb”. Използвайки Ruby преводача, който е на разположение в /usr/bin директорията, може да задвижите Ruby кодовете.
#!/usr/bin/ruby -w
puts "Put something here";
Време е да пишем с Ruby! Това може да отнеме време и възможно научаването на нов език за програмиране да ви се стори много скучно. Но всеки .Net разработчик веднага ще се намеси и ще каже, защо трябва да го научим. Можете да научите много езици за програмиране, особено когато те са по-рафинирана версия на други оптимизирани такива. Ruby е такъв тип език. Признаваме, че е трудно за един девелопър от един език да премине на друг. Но ако научите Ruby със сигурност няма да загубите. Просто бъдете позитивни и действайте.
Какво представлява Ruby?
Ruby е рафинирана комбинация от различни програмни подходи. Този език е смес от Python и неговия лесен за разбиране поток, елегантността на Smalltalk и лесния за научаване синтаксис на Perl. Ruby е обектно-ориентиран език за програмиране на високо ниво (какъвто е случая с повечето езици за програмиране в наши дни), създаден през 1990 г. в Япония. С течение на времето Ruby започна да става все по-доминиращ в САЩ и Европа. Той е известен със своята динамична система за автоматично управление на паметта. Под динамичен тип се разбира, че по-голямата част от проверката в програмата се осъществява в момента. Основната функция на Ruby е да накара хората по-лесно да взаимодействат с машините и да разбират кодове. Юкихиро Мацумото, бащата на Ruby казва, че този език е програмиран за производителността на програмистите, а не за оптимизация на машината. „Много често хората, особено компютърните инженери се фокусират върху машините. Те мислят, че „ако направим това, машината ще върви по-бързо. Ако направим това, машината ще върви по-ефективно. Правейки това, машината ще прави това, това и това“. Те се фокусират върху машината. Но истината е, че трябва да се фокусираме върху хората, до колко те се вълнуват от програмирането или в управлението на приложенията на машините. Ние сме господарите, а машините са наши роби.“ - Юкихиро Мацумото.
Какво е Rails?
Rails е изключително продуктивна рамка - приложение, написана на Ruby от Дейвид Хайнемейер Хенсон. Твърди се, че разработването на уеб приложение на Reil е 10 пъти по-бързо, сравнено с това на Java. Rails е с отворен код на рамката, базирана на Ruby, която може да се използва за бърза и лесна интеграция на база данни. Rails е известен и с надвишените идеи, които водят до избягване на конвенции и поемане на динамична програмираща структура.
Основна Ruby програма
Вижте колко прости и лесни ще бъдат нещата след това:
Code:
personal = “I don’t love my girlfriend”
puts personal
Output:
I don’t love my girlfriend
Да, горе долу така ще бъдат нещата при отпечатване на изход от конзолата. Сега нека хвърлим един бърз поглед към разликата в програмирането между PHP и Ruby, в ситуация в която трябва да обърнем низ.
PHP:
strrev(“string”);
Ruby:
“string”.reverse
Ето. Вашият низ ще бъде обърнат за нула време. Вижте разликата в усилията на двата езика за програмиране. Ясно се вижда, че Ruby е базов език за програмиране, който ще ви улесни повече в написването на програма. Повече прилича на това да пишем на английски вместо да пишем на кодиран език. Това е бъдещето на езиците за програмиране.
Предимства в занимавката с Ruby и Rails
Известно е, че света на Ruby е голям и не възможно да се разкрие всичко в една статия, но можем поне да откроим някои по-важни неща. За това ви предлагаме да погледнем върху предимствата на този език за програмиране.
Елегантен – Това се оказва най-силната страна на Ruby. За език за програмиране, Ruby е супер елегантен и прилича на английски език. Точно това го прави толкова лесен за писане.
Кратък и мощен – Примера по-горе сочи, колко кратък кода на Ruby може да бъде и въпреки това да запази своята мощ, като всеки друг език за програмиране.
Никога не преоткрива цикъла – Rails е програмен интерфейс, който никога няма да ви позволи да преоткриете цикъла. Той генерира кодове, които могат да бъдат използвани отново и отново.
Построен чрез тестване – Rails е известен със своята специфична поддръжка на кодове, с която програмистите по-лесно пишат своите тестови случаи.
Dev, Test и Prod среда – Rails разумно стартира вашите проекти в 3 различни среди наречени Dev, Test, Prod. Тези 3 среди се държат различно една от друга и всяка от тях завършва изграждането на оригиналния софтуерен цикъл на живота.
Как изглежда?
Сега нека обърнем внимание на някои сайтовете (някои от които много известни), които използват силите на Ruby. Ще видите как работят дизайнерите под влиянието на Ruby.
Заключение
Залавяйте се на Ruby сега! Дори да има недостатъци, като всеки език за програмиране, основният е, че е твърде нов. Тепърва се развива и има още много какво да докаже. Въпреки това, върви в правилна посока и ще се наложи като един от най-добрите и използвани езици. Програмистите могат да изчакат да се развие още или да се впуснат в приключението сега. Избирате вие!
Търсене на работа
Базирайки се на данни от Jobs Tractor, който анализира над 45000 реклами за работни места за разработчици в Twitter през последните 12 месеца, резултатите сочат:
PHP – 8,238
Ruby – 2,937
Python – 1,587
Кой е най-добрия език за програмиране, който да изучавате и използвате?
Отговорът на този въпрос от повечето програмисти би бил: „Може да правите всичко с всеки един от тях.“ Всички са добър избор. Не съществува отговор, който да казва този да, а този не. Зависи от това, какво искате да постигнете. Ако се заемете с изучаването на език за програмиране имате две възможности, да започнете да създавате рамки или да участвате в големи проекти. Уеб рамката прави по-лесно изграждането на приложение. Повечето сайтове имат близък сбор от функционалности, а рамката е нещо, което предотвратява пренаписването на код при създаването на всеки нов сайт. PHP има няколко броя изградени CMS рамки, които са на разположение да ги изучите. Най-популярните PHP CMS са WordPress, Joomla, Drupal, като повечето от тях имат изобилие от плъгини. Може да напишете много за няколко дни търпение, преминавайки през различни ръководства. Има и други, които също са добри, но употребата на по-популярните, увеличава вероятността от по-бързо намиране на поддръжка или откриването на плъгин, от който се нуждаете. За Python на разположение са уеб рамките Django и CherryPy, които ви осигуряват добър инструмент. Ако се занимавате с Ruby ще бъдете малко по-ограничени, тъй като неговата основна рамка е Rails.
Трябва да се помисли и кой език предлага най-добрата поддръжка, така че да можете да намерите отговори бързо, ако възникнат проблеми с вашите кодове.
PHP е най-добрия език за създаване на HTML страници
Phyton е език за програмиране с основна цел. С него може да се изгражда почти всичко от уеб приложения, роботи, демони и десктоп GUI приложения
Ruby е най-ефикасен при бързо създане на уеб приложения от субекти, така че да можете да се фокусирате върху специална функционалност, а не върху операциите на заявката: вмъкване, обновяване и изтриване.
Това беше! Надяваме се, че добихте обща представа за 3- те най-използвани и актуални езици днес.
Използвани материали
http://1stwebdesigner.com/php-vs-ruby-vs-python/
Отзиви