8 причини, поради които Pageless Design е бъдещето на интернет.
1. Използва история, за да подтиква посетителите към действие.
Защо въобще имаме сайтове? За да общуваме с нашата настояща и бъдеща общност. Тази общност идва под формата на бъдещи перспективи, клиенти, ентусиасти и партньори. Във всеки един от тези случаи, основната ни цел е да постигнем определена цел, нещо, което, почти винаги, изисква конкретно действие от страна на потребителя. Как да го постигнем ли? Като разкажем история! Историите са най-простият и ефективен механизъм за доставяне на послания. Те вдъхновяват, мотивират и предизвикват действие от страна на потребителя. Освен това, в мрежата можем да освободим себе си от общите ограничения на традиционните медии и да се изживеем като едни добри разказвачи на истории. Можем да създадем едно завладяващо, впечатляващо, интерактивно и емоционално изживяване, което да успее да докосне хората по един много по-силен и личен начин, отколкото конвенционалните медии и уеб дизайн биха могли.
2. Pageless Design е безпроблемен, интуитивен и лесен за възприемане.
Днес, когато попаднете на сайт, сте посрещнати от някои конкретни елемента: голямо слайд изображение, навигация отгоре, или отстрани, тяло на текст/ снимки/, икони и сайдбар с различни линкове, изображения и подканващи фрази. На много сайтове веднага ще искат вашето име и имейл адрес, още преди да сте успели да разберете нещо за човекът, групата, или компанията, на който този сайт принадлежи. Какво разпокъсано, грубо и безцеремонно преживяване!
Но, когато попаднете на сайт от една страница, вие незабавно се потапяте в началните редове на една страхотна история. Опростеният дизайн изпъква на пътя на посетителите и историята, която се опитвате да разкажете заема централно място в цялостното пътуване в сайта.
Остава само да се насладите на началото на една добре построена история, където, единственото нещо, което трябва да направи посетителят на сайта, за да напредне в нея, е да скролва. Това простичко действие допринася за еднопо-безпроблемно изживяване, в което няма недомлъвки и цъкане по безброй линкове. И тъй като този формат на сайта принуждава собственика му да извлече цялата информация на една страница, общото послание е видимо по-ясно и по-мощно, отколкото би било ако е разпръснато между началната страница, страница за компанията, странично меню и т.н.
3. Това е едно приятно изживяване.
С напредъка на HTML5, CSS3 и JavaScript, ние сме в състояние да измислим интерактивни елементи в нашата история, за да насърчим, удивим и да спечелим нашите посетители на едно „емоционално ниво“, нещо, което сухото и подредено представяне на факти няма как да постигне. Врати, които се отварят, кутии, които се разгъват и се сгъват, бутони, които издават интересни звуци, или са анимирани по креативен начин - това са видове взаимодействия, които доставят приятната текстура и емоционалния ефект на историята, която се опитваме да разкажем.
Когато един проект не само изглежда добре, но и също така се усеща добре, ние сме в състояние да създадем завладяващи вериги за обратна връзка, които да насърчават специфични действия от типа „само за забавление“.
Когато тези приятни действия, или микро-преживявания, са изградени около конкретни призиви за действие, процента на реализация ще се покачва успоредно с щастието и удовлетвореността на потребителите.
4. С него се постигат по-високи проценти на реализация.
Нито едно от гореизброените няма да има голямо значение, ако, в крайна сметка, не носи по-високи нива на реализация. Разбира се, красотата, дизайнът и добрата история са страхотни сами по себе си, но в контекста на изграждане на уеб сайтове наистина има един показател, който има най-голямо значение: реализациите.
Всяка страница, която изграждаме трябва да има основна цел. Тя може да е да увеличаваме постоянно нашата онлайн общност, да популяризираме лице, или продукт, да се привлекат повече изтегления, да се продадат повече продукти, или услуги.
Това са неща, с които сайтовете с една страница се справя най-успешно. Техният прост и праволинеен дизайн, комбиниран с чудесна история и дълбоки взаимодействия, тласка посетителите на сайта по един-единствен път към крайната ни цел, каквато и да е тя. Структурата е много по-фокусирана от стандартните уебсайтове и по-елегантна от обикновената целева страница. Цифрите го доказват.
5. Обхождането става по-лесно, по-бързо и по-ефективно.
Не само, че Pageless design се конвертира по-добре по подразбиране, но и извършването на промени, на базата на анализ и обратната връзка с потребителите, е по-лесно, по-бързо и по-ефективно. Това е така, защото има само една страница, която те трябва да анализират.
Вместо да се опитвате да доставите едно приятно изживяване на потребителите на няколко различни страници, вие вече сте измайсторили една сбита и силна история, поместена единствено на една страница.
Сега само ви остава да доизпипате специфичните детайли и взаимодействия, които сте създали, и да ги направите още по-добри и привлекателно, отколкото вече са.
6. Намалява степента на отпадане (Bounce rate) и насърчава споделянето.
Благодарение на гореспоменатите фактори, степента на отхвърляне на единична страница е по-ниска. Това е така, защото няма какво толкова да се обърка. Нещата се точни. Имаме посетителят, добрата история и една основна цел, поради която е изграден сайтът. Ако историята и човекопотокът на сайта са ефективни, степента на отхвърляния ще се отрази на тази действителност и ще съблазнява посетителите да останат по-дълго време на сайта ни. При сайтовете с много страници, обемът му принуждава посетителите ръчно да се насочат към това, което харесват най-много и да споделят само тази част с някой друг. С целевите страници е дори още по-зле. Проява на лош вкус е да споделите целева страница с останалите, защото ще е повече от очевидно, че целта ви е да се докопате до парите им и/или информация за тях. Споделяйки завладяваща история и едно добро и приятно изживяване е нещо съвсем различно, защото това са неща, които всички ние правим всеки ден, неща, които вълнуват както нас самите, така и хората, с които ги споделяме. По този начин, pageless design-ът предлага уникален начин, за да задвижи органично посетителите (и тези, с които споделят вашия сайт) към една фуния на ефективни продажби, която дори се харесва на самите потребители.
7. Pageless design изглежда добре на всякакви устройства.
Pageless design се представя еднакво добре между различните платформи, където потребителите са вече свикнали със скролването на съдържанието, с интерактивните елементи, или с интуитивната навигация. Когато говорим за създаване на приятни и незабравими преживявания, приложенията към нашите телефони и таблети са скок напред в сравнение със сегашните стандарти в уеб дизайна. Това, в повечето случаи, се дължи на техните уникални ограничения, които насърчават дизайнерите и разработчиците да излязат с нови решения, които не се опират основно на остарели практики (като страници), а на технологичния напредък. Това, от своя страна, води до създаването на нови видове взаимодействия в дигиталната среда - изскачащи менюта, използването на GPS информация, анимации и т.н.
Дизайнът на сайтове с една страница предлага едно по-опростено и интуитивно потребителско изживяване изпълнено с възхитителни уеб взаимодействия. Това може да бъде постигнато чрез използването на концепция за дизайн, Responsive+, която ще се погрижи за това вашият дизайн да се настройва според устройството, от което се гледа.
8. По-евтино е.
Традиционно, както за бизнесът, така и за физическите лица, създаването на един красив уебсайт е скъпо начинание. Говорим не само за хиляди, но и за десетки хиляди долара. За щастие, що се отнася до Pageless дизайнът, нещата вече не стоят така.
Особено с услуги като Impress, един хубав сайт на една страница може да бъде създаден само за две седмици, а цената е малко под 5,000$.
С Pageless design вие можете действително да видите за първи път демократизирането на процеса по изграждането на един красив и ефективен сайт, като вече всеки може да се възползва от предимствата от това да е собственик на страница, която се усеща чудесно, изглежда чудесно и дава необходимите резултати.
Използвани материали
http://www.dtelepathy.com/blog/design/8-reasons-why-pageless-design-is-the-future-of-the-web
Отзиви