Сайтове с една страница vs. Сайтове с повече от една страница - Предимства и Недостатъци.


Добавянето на неподходящи материали, или игнорирането на нужното съдържание е грешка, която лесно можем да допуснем, особено при възможността за обратна връзка на заинтересовани страни.
Така че, кое е по-трудното - да се изработи убедителен UI и UX за сайтове с по една страница, или за сайтове с повече страници?
Няколко неща, които трябва да се вземат под внимание:
Заради усложненията произлизащи от повечето на брой страници, подменюта и постоянно променящото се съдържание, големите сайтове, без съмнение, са по-голямо предизвикателство. Поддържането на малък сайт от една страница също може да се окаже нелесна задача, защото трябва да сведем цялото съдържание на един голям сайт върху сравнително малка площ, без да объркаме потребителя.
Нашият сайт трябва да се стреми да даде отговор на следните въпроси:
- Колко предлагате на потребителите? (информация, продукти, и/или забавления)
- Какви са най- важните елементи в йерархията на сайта?
- Как да улесним потребителите възможно най-много?
- Как да направим престоят на сайта възможно най-приятен и информативен за потребителя?
Сайтове от една страница
Сайтовете от една страница помагат да бъде задържан потребителя на едно удобно уеб пространство.
Ако цялото съдържание може да бъде поместено на една-единствена страница, тогава защо да добавяме повече? Понякога обаче, дори и съдържание с минимален обем, има нужда да бъде разделено на няколко страници. Един добър UX и UI дизайнер ще знае точния размер за един уебсайт. Ето какви са плюсовете и минусите, при уебсайтовете на една страница:
Предимства
- Голямото предимство на този тип сайтове е, че съдържанието е представено по опростен и лесен за работа начин.
Сайтовете на една страница потапят потребителя в едно естествено линейно преживяване. Има ясно начало, среда и край. Този тип сайтове са много удобни за използване при мобилните устройства, поради тяхната структура, която позволява лесно и естественото предвижване чрез скролване с един пръст.
- Някои експерти дори твърдят, че уеб сайтовете с една страница имат дори по- висок процент реализации, в сравнение с по-големите уеб сайтове с много страници. „Basecamp“извършва проучване по темата за реализациите при сайтовете с една страница и установява, че една единична целева страница, довежда до 37.5% повече регистрации на потребители, в сравнение с многопластовия вариант на страницата.
- Навигацията при сайтовете с една страница е по-лесна, отколкото при сайт с множество страници. Този тип дизайн е особено подходящ, когато сайтът има за цел да изпълни една конкретна цел. Тази цел например може да бъде продажбата на продукт, или предлагането на услуга. Ако целта ви е да разкажете история, тогава сайтовете на една страница са също естествен избор за визуални описания.
- Друга полза от този тип сайтове е, че скролването надолу из съдържанието е по-лесно и по-плавно, отколкото кликането върху безкрайни връзки. Ако даден потребител започне да скролва, шансовете да продължи да го прави са по-големи, отколкото да спре и да кликне върху линк.
Недостатъци
- Най-големият риск обаче е да направим грешката да натъпчем 10 килограма продукти в 5-килограмова торба. Сайтовете с една страница на могат да поберат цялата информация на света. Както е описано в безплатната електронна книга „Най-добрите уеб потребителски интерфейс практики“, те изискват точна визуална йерархия и много дисциплина.
- Тъй като вашите категории със съдържание се постепенно се увеличават (напр. блогове, новини, услуги, продукти), повечето сайтове на една страница имат по-малко възможности. От техническа гледна точка, сайтовете на една страница също са и по-малко оптимизирани за търсене, в сравнение със сайтовете с много страници. Когато пък има много голямо съдържание и изображения на една страница зареждането може да става бавно.
- Алгоритмите за търсене, разбира се, търсят приложимост - те съчетават запитвания със съдържание. Докато сайтовете с една страница могат да подобрят приложимостта на вашите основни ключови думи, доста е вероятно това да разреди приложимостта за подтеми и условия, които могат да се класират по-добре на собствените си страници.
- Определянето на секциите със съдържанието и използването на хипервръзки е подходящ метод за увеличаване на SEO при сайтовете с една страница. Използването на H1 tags е също силно препоръчително. Като H1 сигналите това, което следва е различно и отделно от останалата част от страницата, това е добър начин да се гарантира SEO на сайт на една страница. (използвайте само един h2 на секция от вашия сайт на една страница).
Сайтове с няколко уеб страници
Сайтовете с няколко страници обикновено са собственост на голяма компания с широка гама от продукти и услуги. Също така, тяхната потребителска база най-вероятно е доста разнообразна.
Ключовите точки на тези уеб сайтове са:
- Те са изключително големи, защото просто трябва да бъдат такива.
- Поради обема на съдържанието, те са на много нива със сложен потребителски интерфейс.
- В повечето случаи, те са съставени от много микросайтове и подраздели, с цел разбиване на информацията и съдържанието и също така да играят ролята на множество входящи точки.
- Те осигуряват по-добър контрол върху SEO с многото си страници и постоянно променящото се съдържание.
Предимства
- Сайтовете с много страници са логичният избор за потребители, които предпочитат традиционния начин на предвижване в един уеб сайт. Те се справят отлично в тази насока, предоставяйки на потребителите визуална карта на това къде се намират в момента и къде искат да отидат.
Така например, при сайтовете за електронна търговия, потребителите няма да искат да научават за историята на компанията ви, или за вашия персонал. Те искат да намерят точния продукт, да ви платят и да продължат с животите си.
- Сайтовете с много страници също ви дават по-добър шанс за по-горно класиране на различни ключови думи, тъй като можете да оптимизирате по една ключова дума на страница.
- Хибридните сайтове с една страница (като Hell’o Baby по-горе) се очертават като един много добър вариант, който предоставя на дизайнерите най-доброто от двата свята. Самата структурата на сайта, която се състои от една страница, оптимизира реализациите. От друга страна, горната част на навигацията дава на потребителите усещането за по-голям контрол. Дизайнерът Камеран Чапман пък ни съветва, да използваме AJAX, за да подпомагаме съдържанието на многото страници.
Недостатъци
Колкото по-комплексен става един сайт, толкова по-трудно ще ни бъде да изпозлваме традиционна навигация. Някои хора вярват, че навигацията лесно ще се справи с първите три нива, но на един по-късен етап, очаквайте един от двата възможни сценария:
- навигацията ще трябва да се разшири и, в края на краищата, ще се наложи да заеме повече реално място на екрана.
- по-високите страници в информационната архитектура няма да се показват вече в навигацията. При това положение, ако потребителите са навлезли дълбоко в сайта, ще загубят контекста и това къде се намират в момента, защото нямат да виждат къде се вписва текущата страница в цялостната структурата на сайта.
С разрастването на страницата, ние трябва да разгледаме внимателно действията извършени от различните входни точки на нея. Ако има много входни точки за уеб сайта, потребителя трябва да може лесно да се върне към началната страница или някоя от другите страници, от които се интересува.
Заключителни мисли и съвети
Да обобщим всичко това:
На първо място трябва да подходим към съдържанието. Да разберем от какво съдържание потребителите се интересуват и тогава съответно да се проектира вашия интерфейс. Включете само толкова страници, колкото са ви необходими.
Уверете се, че информацията поместена на вашият сайт е подходяща за сайт от една страница. Ако не можете да поберете всичко на една страница, помислете за хибриден сайт. Ако се уверени, че имате нужда от много категории, използвайте сайт от много страници.
Обръщайте внимание на SEO. Добавянето на свежо и ново съдържание е само един от начините за увеличаване на SEO.
Потребителите невинаги искат да четат. Именно за това информационните графики и видео клиповете са част от новата практика на потребителя. Бързото сканиране за потребителския интерфейс е необходимо за сайтове с всякакъв размер.
Не усложнявай нещата. Последователния дизайн всъщност е по-лесен за потребителите, защото е на принципа страница-към-страница.
Яснотата е важна. Въпреки че хората ще скролват с по- голямо желание отколкото биха кликали върху множество линкове, първото поглед от началната страница ще донесе голямо впечатление на потребителя и той бързо ще реши дали потребителския интерфейс си заслужава.
Използвани материали
https://www.uxpin.com/studio/blog/single-page-vs-multi-page-ui-design-pros-cons/
Отзиви