Как да изградим онлайн магазин. Топ 5 на най-добрите платформи за целта.
Изграждането на онлайн магазин от нулата може да бъде трудна задача. В началото ще се сблъскаме с няколко основни въпроса, от чиито отговор зависи как ще се развие нашето начинание.
- Трябва ли да използвам PayPal? Има ли други опции?
- Как да оценим нашите продукти?
- Каква трябва да бъде цветовата схема на нашата марка? Какво лого да избера?
- Какво да бъде името на домейна, който ще използвам?
- Къде да намерим клиенти? Как точно ще рекламирам?
- Имам ли нужда да наема програмист/дизайнер, който да ми помогне?
- Как да изградя онлайн магазин от нулата?
- Как да изглеждат страниците с продуктите, които предлагам?
Това са само една малка част от неизменните въпроси, с които ще се сблъскаме в самото начало.
Не се притеснявайте от малките детайли!
Не позволявайте на малките детайли в изграждането на вашия бизнес да ви парализират. Никога няма да имате всички отговори, така че започнете сега!
Ние не можем да ви кажем каква е цената на вашия продукт, или как точно да изградите вашият бранд. Това, което обаче знаем със сигурност е, че каквито и да са вашите отговори на тези въпроси, те ще се променят с времето заедно с растежа на вашия бизнес.
Така че, първият ни съвет към вас е- „не се притеснявайте от малките подробности“.
Знаем, че това не е никак лесно.
„Трябва да разбера всички детайли идеално, преди да започна...“.
„Всеки ми казва да планирам всичко, преди да натисна бутона старт.“
Ние разбираме тези ваши притеснения, защо вашият онлайн магазин (особено първият) е отражение на вас самите и той трябва е перфектен.
Но, всъщност, трябва ли наистина той да бъде перфектен, преди да започнете?
Трябва да разберете, че колкото и време да прекарате в мислене и планиране, нещата никога няма да са перфектни. Никога. Перфекционализмът дори може да навреди сериозно на вашия бизнес.
Вашата стратегия, продуктите, всичко ще се променя и ще еволюира с растежът ви. Ще събирате обратната връзка от клиентите, ще тествате различни стратегии и ще преценявате дали работят, или не. Затова не се престаравайте с детайлите и просто започнете. Започнете да действате – това е ключът към изграждането на една добра начална инерция и постигането на малки (но значими) победи.
Ние не твърдим, че въпросите, които си задавате в началото не са основателни. Те са, но това не бива да ви спира от това да започнете вашето начинание. Отговорите на тези въпроси ще дойдат сами в процеса на действие. Също така, не се притеснявайте толкова много и за цената, която ще ви е нужна за изграждането на сайт. Дните, в които трябваше да пръскаме хиляди, за да наемем програмист, който да ни изгради уеб сайт, са в миналото. Сега вече можем да станем собственици на сайт за електронна търговия единствено срещу една месечна такса. Ако решим, че не искаме да правим повече бизнес, можем да се откажем по всяко време и това няма да ни струва нищо.
Кои уеб сайтове за електронна търговия да използвате, за да изградите своя онлайн магазин?
Изберете платформа за електронна търговия, която да е гъвкава и да има потенциалът да се развива заедно с разрастването на вашия бизнес. Това, с което можем да ви бъдем полезни, е да споделим с вас кои платформи за изграждане на онлайн магазини за електронна търговия са на ваше разположение. След като вече станете собственик на онлайн магазин, можете да започнете да събирате информацията от обратната връзка с клиентите, да тествате вашите идеи и да започнете да правите промени (ако е необходимо), за да разширите вашия бизнес. Първият ви онлайн магазин не е нужно да бъде перфектен, достатъчно е да имате такъв, за да започнете все пак от нещо. Да имате „примитивна“ версия на магазин е по-добрият вариант от това да нямате никакъв.
Уверете се, че платформата, която сте избрали е гъвкава и адаптивна. Ето и няколко от най-добрите възможни варианти за изграждане на онлайн магазин, на които можете да се доверите:
1. Shopify (с над 377,500 активни онлайн магазина)
Shopify е един от най-добрите инструменти за изграждане на онлайн магазин на пазара днес. Можеш да избираш от над 100, лесни за използване, професионални, дизайнерски шаблона, за да може уеб сайтът ви да изглежда стилно. Shopify предлага и 24 часовата поддръжка.
Един от акцентите на Shopify е неговият App Store, който съдържа стотици допълнителни инструменти, които можете да изберете за вашия онлайн магазин, когато имате нужда от тях, особено когато вашия бизнес започне да се разраства и разширява.
Някои от тези приложения са безплатни, останалите са платени. Цената обаче е оправдана, защото тези приложения могат да ви помогнат да автоматизирате повечето от вашите операции, като например управление на инвентара, изпращането на стоки, маркетинг, счетоводство, социални медии и т.н.
Shopify включва много от тези основни инструменти в основата на своята платформа, но това са само допълнителни помощни средства, от които ще можете да се възползвате, инструменти, които, в дългосрочен план, ще ви направят много по-гъвкави.
За Shopify работят над 780 квалифицирани специалисти, които могат да ви помогнат с настройките и дизайнът на вашия магазин, както и с неговата персонализация.
Не е нужно да ги наемате, но те са там, за да ви помогнат, ако имате нужда от тях, което прави Shopify напълно завършена услуга, която може да ви помогне да построите вашия онлайн магазин.
2. BigCommerce (с над 95, 000 активни онлайн магазина)
BigCommerce е силен кандидат, що се отнася до изграждането на онлайн магазин и е основен конкурент на Shopify. Платформата е известна най-вече с всеобхватността на предлаганите от нея инструменти, повечето от които, за съжаление, са платени.
Тук също имате на разположение професионално изглеждащи теми и шаблони, от които можете да избирате за вашият магазин. Също така е наличен и App store за допълнителни програми.
Свободни сте да променяте визията на вашия сайт, но можете и да наемете експерти да се погрижат за всичко това вместо вас. Платформата е достатъчно гъвкава, ако искате да добавите повече функции и да направите промени на вашия магазин.
BigCommerce притежава и 60 портали за плащане, които са интегрирани в неговата платформа.
3. Wix eCommerce – (над 332,000 активни онлайн магазина).
В тази платформа можете спокойно да вкарвате различни видове съдържания, като текст, снимки, слайдшоу и почти всичко, което ви хрумне. Нивото на предлаганите от платформата инструменти обаче не може да се сравни с тези на BigCommerce и Shopify, но ако нямате нужда от сложен онлайн магазин, Wix е добър вариант за вас.
Можете да настройвате и да продавате продукти в различни вариации (като различен размер, или цвят на един и същи продукт). Wix ви предлага интегрирана количка за пазаруване, чрез която можете да определите начина, по който да извършите своето плащане – Paypal, Authorize.net. Също така, можете да извършвате и офлайн плащания.
Както вече споменахме, обхватът на инструментите за електронна търговия, които предлага Wix, не са толкова всеобхватни и изчерпателни, но те ще ви осигуряват достатъчно възможности, за да изградите вашият уеб сайт.
Така че, ако нямате намерение да изграждате много голям и сложен сайт за електронна търговия, или да продавате много на брой продукти, тогава Wix е страхотен избор за вас.
4. Weebly eCommerce (над 441,000 онлайн магазина)
Ако не се нуждаете от всички разширени функции, които Shopify или BigCommerce предлагат и искате да използвате строител, който, по наше мнение, е най-лесният за използване, тогава Weebly е чудесен избор.
Платформата е на принципа „плъзгане и пускане“ и е лесна за използване, така че това е най-опростеният онлайн строител в сравнение с другите, които разгледахме до сега.
Недостатъкът, както и при Wix е, че Weebly не предлагат голям набор от инструменти, което е добре, ако планирате да изграждате по-обикновен магазин.
Отново и тук , можете да изградите сайт, който да предлага различни на брой продукти с варианти на всеки продукт (цвят, размери и т.н.). Достъпна е и напълно интегрирана количка за пазаруване. Системата използва PayPal, Stripe, или Authorize.net, така че да не се налага клиентите ви да не напускат страницата ви, което пък гарантира едно постоянно, гладко изживяване.
Отново, въпреки че Weebly не е толкова всеобхватна платформа, когато говорим за функции на електронната търговия, тук те са най-лесните за използване в сравнение с останалите строители, споменати в тази статия. Така че, ако не се нуждаете от разширени инструменти и искате бързо да създадете един функционален магазин, изберете Weebly.
5. Squarespace Commerce
Shopify и BigCommerce са безспорните лидерите в сферата. Ако обаче не са ви нужни всички тези инструменти и функции, хвърлете едно око на Squarespace.
Squarespace не е изцяло насочен към електронната търговия, но разполага с доста добър набор от инструменти, които да ви помогнат да продадете физически или цифров продукт онлайн.
С BigCommerce имате пълен контрол над вариациите на предлаганите от вас продукти и на инвентара. Можете да генерирате ваучери, да изчислявате транспортните разходи, данъци върху продажбите, списъци с имейли на клиенти и други полезни инструменти.
Squarespace е известен с това, че има много стилни, изискани и професионално изглеждащи шаблони. Така че, ако искате да изглеждате добре, без излишните екстри свързани с управлението на електронната търговия, можете спокойно да се спрете на Squarespace Commerce.
Ако имате нужда от помощ, или просто нямате време да настроите вашия Squarespace уебсайт, тук също можете да наемете специалисти, които могат не само да ви съдействат, за да групирате информацията, но също така и да ви помогнат да персонализирате своя проект, да извършите някакво потребителско кодиране, или дори пълен пакет от услуги.
На последно място, Squarespace е по-евтин вариант от Shopify и BigCommerce, което никак не е за пренебрегване.
Заключение - как да изградим онлайн магазин.
Да се научим да изградим онлайн магазин за продажба на продукти не е праволинейно начинание. Вие самите, допълнително можете да си направите задачата трудна, като позволите на малките детайли да ви парализират от самото начало.
Препоръчваме ви да погледнете някой от платформите за изграждане на онлайн магазин - Shopify, BigCommerce, Wix, Weebly, and Squarespace. Всяка от тях има своите силни и слаби страни.
Важно е да запомните, че всъщност няма подходяща и неподходяща платформа. Има такава, която отговаря на нашите нужди. Ключът към започването на онлайн бизнес е да го стартирате. Действайте, изградете своят магазин и впоследствие го променяйте и постепенно изучавайте платформата, която сте избрали.
Успех!
Отзиви